На 18.01.2024 г. се проведе открит урок в 4.б клас от г-жа Галя Матова, а темата - „Наближава V клас“, имаше за цел да подготви децата за следващия образователен етап в прогимназиален курс.
Това беше един различен урок – еднакво предизвикващ емоция и у децата, и у поканените гости в класната стая. Урок приказка - за раждането на Млечния път, на Земята, на енергията и светлината. Но приказката не беше просто разказвана, тя беше онагледявана с подходящи предмети и изображения, с химико-физични опити, като главни участници във всички дейности бяха самите деца.
Да се превърнат абстрактните понятия в нещо, което може да се види и докосне, за да даде опора на представата, прави един урок не просто урок, а вълнуващ урок. Не е леко да се счупи парче тебешир, защото неговите малки частици са много здраво свързани, с което г-жа Матова даде пример на децата, че те ще бъдат силни, ако са здраво сплотени помежду си. Но когато балонът, символизиращ Големия взрив, се пукна, а от него се посипаха хиляди златни частици в стаята, т.е. частички енергия и светлина, започна голямото пътуване през времето до днес.
„В началото имало само тъмнина и студ… Така започва Великият урок за създаването на Вселената“ – заинтригуващо прозвуча първото изречение от приказката на фона на тиха музика, за да се потопим в тайнството на раждането на Земята и да се предизвика любопитство у децата. А след това бавно се вдигаше булото на тайната – г-жа Матова беше покрила работните материали с прозрачна материя, чието поетапно откриване предизвикваше постоянно възхищение у четвъртокласниците.
Всички области на природните науки, представени заедно – в логическа последователност и взаимна свързаност, поставиха базата знания за формирането на Вселената, галактиките, звездите и слънцето, концепцията за материята. Привличането на предметите в условия на гравитация се превърна в лесноразбираемо – децата се скупчиха около ваничка с вода, пуснаха малки парченца хартия, които започнаха да плуват – първо свободно, а после да се събират на групи. Лесно. Така работи гравитацията.
Историята и географията – без излишни подробности, но очарователно представени с импресионистични диаграми и… изригващ накрая вулкан, който постави внушителен акцент на финала на блестящия урок. И докато вулканът (сътворен от пчелна пита) изпускаше пара и пяна от земните недра, децата съсредоточено работеха по групи, определяйки частите на изречения, свързани с темата „Вулканите в България“.
„Урок – катализатор на нестихващ интерес към ученето като процес и начин на живот“ – обобщава г-жа Матова.
За родители и деца интердисциплинарният урок беше вълнуващо приключение, а за гостите - истинско предизвикателство да си припомнят ученото някога в класните стаи.
Нели Несторова