Църквата „Свети Седмочисленици“ се намира в центъра на София (между улиците „Цар Иван Шишман“, „Граф Игнатиев“, „6-ти септември“ и „Генерал Паренсов“). Храмът е посветен на Кирил, Методий и учениците им Климент, Наум, Сава, Горазд и Ангеларий.
До 1900 г. църквата е била джамия, която по-възрастните софиянци знаят като “Черната джамия”. Идеята за преустройването ѝ в църква е на големия български държавник Петко Каравелов: „Хубавата сграда на джамията ще се запази от разрушение и с малко пари ще се обърне във великолепен храм, какъвто няма по цяла България, когато проектираната нова църква поради липса на достатъчно средства не ще се построи скоро и ще бъде малка и няма да се отличава от другите наши църкви. Нам ни трябват високи, светли храмове, да повдигат религиозното чувство – тесни, тъмни подземия имаме и тъй достатъчно”. Тази идея трудно си пробива път, но след доста перипетии в края на краищата се налага. Пак на Петко Каравелов е предложението новият православен храм да се нарича “Св. Седмочисленици”: “Ние предлагаме тази църква да се нарича “Св. Седмочисленици”, или както ги зоват още “светите Светлозарни учители”, на които толкова много дължи славянството.“ Днес в двора на храма, пред олтарната стена, е гробът на Петко Каравелов и на жена му Екатерина Каравелова.
В църквата има съхранени мощи на св. Климент, както и на св. Горазд и св.в.м. Харалампий. Частици от мощите на св. Климент Охридски се съхраняват още в параклиса на Богословския факултет на Софийският университет и в храма „Св. Св. Кирил и Методий“ в Пловдив, както и в църквата на Троянския манастир „Успение Богородично“, за което нашият училищен сайт е писал (виж "Мощи на св. Климент Охридски има близо до нас").
В заключение бих препоръчала при обиколка на центъра на София задължително да се посети църквата „Св. Седмочисленици“, защото тя е с богата история, красив иконостас и е жив паметник на българската святост.
Александра Пенкова, 10.б клас