Училищният проект "Поглед навън" включва изнесени уроци от темите по литература за 7. клас. Екскурзията до Врачанския Балкан предвиждаше опознаването на Искърския пролом и Черепишкия манастир като любимо място на Вазов, посещение в къщата музей "Баба Илийца" в с. Челопек, посветена на една от най-популярните Вазови героини, и проследяване на пътя на Ботевата чета във Врачанския исторически музей. Насладихме се и на природни форми, величествени гледки и една от най-красивите пещери - "Леденика". По-долу прочетете впечатленията на Деница Бецова от 7.г клас.
Анна Владова
На 23 юни всички 7-ми класове заедно с нашите учители Анна Владова, Маринелия Христова и Даниела Кацарова отидохме на еднодневно пътешествие до Врачанска област по проекта "Поглед навън".
Пътуването ни започна от Черепишкия манастир, построен по времето на цар Иван Шишман, напълно унищожен от турците и по-късно възстановен, където всички се помолихме за здраве. Край манастира тече река Искър и ние успяхме да се докоснем до нейната красота и да почувстваме атмосферата около сюжета на разказа „Една българка“ отблизо. В манастира се усещаше прохлада, свобода и спокойствие. Там се намира и кътчето на патриарха на българската литература – Иван Вазов, където написва разказа „Една българка“.
Продължихме към следващата дестинация – къщата на баба Илийца в село Челопек. Днес тя е възстановка на истинската къща на героинята. Беше изключително интересно, защото в някаква степен успяхме да се докоснем до трудния живот на хората отпреди 200 години. Една от наследниците на баба Пена (истинското име на баба Илийца) ни показа кобилица с менци, инструменти с функцията на днешен пасатор и миксер, стривач на подправки и др. В този изключително малък дом са живели 8 човека, а за обичайно се е считало да пребивават до 16. Родословното дърво на бабата е огромно, от стари български имена до днешни модерни американски – колко малък може да бъде светът!
След това интересно преживяване отидохме във Враца – най-големия град в Северозападна България. Въпреки невероятната юнска жега, всички бяхме въодушевени да посетим още забележителности, където да получим много нови знания. Във Враца посетихме регионалния исторически музей, в който ни разказаха най-подробно за Рогозенското тракийско съкровище, съхранявано в специална зала.
Последната ни дестинация беше пещера "Леденика". Това е най-студената пещера в България. Там не са живели хора. Беше изключително интересно, но и преминахме през доста предизвикателства – тесни проломи, тъмни или много ниски места, но поне бе приятно и прохладно.
Така завърши нашето приключение – прибрахме се заредени с много усмивки и незабравими емоции.
Деница Бецова, 7.г клас