Павлина Трифонова
10-годишният Юта Ито е едно от многото японски деца. които отказват да ходят на училище. Миналата година по време на ваканция той заявява на своите родители, че няма намерение повече да се връща в клас. Решението му е следствие от месеци на тормоз от съученици и участия в сбивания.
Родителите му имат три възможности - да накарат момчето да се подложи на консултации с училищния психолог с надежда, че това ще помогне, да го обучават вкъщи или да го изпратят в така наречените свободни училища. Избират последната.
Така Юта се превръща в част от многохилядната армия на футоку. Това е термин, който японското министерство на образованието използва за деца. отсъстващи повече от 30 дни през учебния срок по причини, които не са свързани със здравословното им състояние или семейните финанси. Специалисти определят състоянието им като фобия от училище или като отказ от обучение. До 1992 г. даже се е смятало за вид психическо заболяване, но през последните години на него се гледа по-толерантно и се търсят алтернативни образователни модели, които да отговорят на специалните потребности на тези деца. И основната причина за промяната е. че броят на футоку непрекъснато се увеличава. Би Би Си съобщава, че през 2017 г. 20 346 японски деца са посещавали свободни училища, докато преди 25 г. са били три пъти по-малко. През миналата година пък 164 528 ученици са отсъствали повече от 30 дни. ==>