Във връзка с отбелязването на Международния ден на толерантността, 16 ноември, учениците от ученическия парламент показаха на най-малките в училище – децата от начален етап – как могат без думи да показват чувства и да имат добри взаимоотношения. Избрахме именно играта, защото тя има съществено влияние като форма и способ за формиране на отворени взаимоотношения с околните, които се базират на толерантност, съобразителност и способност да отговорим на предизвикателствата от ежедневието. В голямото междучасие учениците от начален етап показваха само с жестове избора си на отношение, което искат да получат от страна на по-големите, които ги посрещаха, за да влязат в класната стая за час. Възможността да покажат без думи какво чувстват, ги развълнува и замисли.
По-големите пък показаха в своите рисунки как разбират толерантността в различните ситуации. Вдъхновени от творчеството на децата, решихме да направим и импровизирана изложба във фоайето на училището под наслов: „Ние сме толерантни!“.
Толерантността и емпатията са важен фактор за социализацията и успешно интегриране на личността в многообразието. И в тази връзка една от най-важните задачи, която стои пред семейството и училището, е формиране у подрастващото поколение на умения за разбиране и приемане на другия. Също така изграждане на взаимоотношения, които се градят на основата на сътрудничество, взаимно разбиране и готовност за приемане на другите с техните възгледи, привички, нрави и различия. Формирането на толерантност и емпатия представлява ключов фактор за пълноценното участие на децата в живота. Ето защо родителите и педагозите трябва да стимулират развитието им, да ги насърчават да разбират и приемат различията в ежедневието и да им помагат да изразяват своите чувства и емоции, както и да показват съчувствие при необходимост. Така всяко дете започва отрано да разбира своите чувства и тези на околните.
Мария Лекова