Проф. Михаил Константинов
|
На пазара на труда все повече се търси математическо познание. Китайците са там, а българите?
ВЪЗПИТАНИКЪТ на английската гимназия в Бургас Георги Бошев на шампионат в САЩ стана световен шампион по информационни технологии. Знае се, че български ученици често печелят състезания, свързани с математически дисциплини и точни науки. Мисля, че си струва това да е отправна точка за образователна политика, която стимулира математическото образование в България. На съвременния пазар на труда все повече се търсят математически и инженерни специалности. И там идват китайци, идват индийци... Защо да не идват българи?
Математиката гарантира добро бъдеще. Ако си поредният политолог или психолог, това бъдеще не е много сигурно. Разбира се, математическите специалности са много трудни, математиката и информатиката изискват много учене. Влага се много труд, но си струва. Лесните неща са евтини неща.
Аз съм професионален математик и съм пристрастен, като твърдя, че това е една от най-хубавите професии. Това е професията, която същевременно е и хоби. Една от кратките дефиниции за математик е “човек, на когото професията е и хоби”. Заниманието с математика ти дава чувството, че правиш наистина полезни и смислени неща.
Защото това е областта, която създава материалния свят, какъвто е около нас. Като се огледаш наоколо, извън природата няма и едно нещо, което да не е направено с математически методи. Дали това е най-добрият възможен свят - този, технократският, не знам, но друг не познаваме.
Много е важно децата от малки да бъдат привлечени от математическото познание. Елитните гимназии у нас дават много добро ниво на математическа подготовка. За съжаление обаче, това ниво не е масово в българското училище като цяло.
от www.24chasa.bg