• Място на свободен дух и модерни решения

Карта

Търсене в този блог

Архив на блога

Най-четеното през последните 7 дни


Зрелостниците Катерина Радевска и Владислав Нанков, които са първи по успех във випуска си, преди дни отбелязаха още едни свои лични победи - като ученици на Училище „Европа” (Троян) получиха последния от трите най-важни сертификата на Университета Кеймбридж, Certificate of Proficiency in English, който доказва владеене на английския на ниво, близко до майчиния език. Повече за успеха и плановете на Катя и Влади можете да прочетете в материал на училище "Европа", публикуван в сайта на "Троян 21".

|

За начало на ваканцията

вторник, 25 юни 2013 г.


Началото на лятната ваканция за 5.б клас беше отбелязано с екскурзия до София. Учениците посетиха Националния природонаучен музей, където с голям интерес разгледаха богатите експозиции на растителни и животински видове от България и чужбина. Гледаха 3D филм в кино "Арена" и се забавляваха в The Mall. Един различен и интересен ден от лятото.

Иглика Худаиб

|

Покана

понеделник, 24 юни 2013 г.


На 26 юни, сряда, от 18 ч. в салона на читалището официално ще бъдат връчени дипломите на зрелостниците от випуск 2013 г. Каним ученици, учители, родители и граждани да присъстват на събитието.

|

Супер ЛУНА 23.06.2013 в 23:15 от Троян

неделя, 23 юни 2013 г.



Започна изпълнението на училищния проект "Ходих, видях, донесох", спечелен през март. В подготвената открита и закрита изложбена площ вече е подредено донесеното от Зеленото училище, където бяха 4-класниците на г-жа Ценка Василева.


|

Еколозите на "Климента" в акция

понеделник, 17 юни 2013 г.



В днешно време хората не си спомнят за чувството, което ги спохожда след посаждане на дръвче, почистване на гора, река, полагане на грижи за природата. Целта на нашата практика не е просто да си запълваме времето и да се научим на труд, а и да ни научи да ценим околната среда, да ценим това, което ни дава нашата майка Земята. Благодарни сме на хората, предоставили ни възможността да се научим на това нещо. Благодарни сме, че ни се отвори вратичка, която ни води към свят на чистота, свеж въздух, прекрасна зелена природа и безкористното дело, което извършихме. След засаждането на всяко дръвче самочувствието ни се качва с една идея отгоре, защото знаем, че създаваме нещо прекрасно, което след време ще остане за поколенията след нас.

|

Пътувахме около час до Смесито с автобус, гладко и спокойно, забавлявахме се. После продължихме пеша. Валеше дъжд, но ние си носихме дъжобрани и изобщо не се намокрихме. По пътя видяхме интересни неща - дъждовници, жабки, огромни листа, които можеха да се ползват като чадъри. След около час и половина бяхме в хижата. Хапнахме, починахме си, поиграхме си. Въздухът беше чист и приятен. Имаше чешмичка отвън, водата й беше чиста и приятна за пиене. Скоро пекна топло слънце и беше още по-добре. На връщане пак се наложи да използваме дъждобраните. Видяхме водопадчета. Беше много красиво!

Теодора, 5.а клас


Качихме се в автобуса и се запътихме към "Яворова лъка". Когато слязохме, валеше дъжд, но това не ни сломи. Ние всъщност излязохме добри туристи. Щом стигнахме и се настанихме, започнахме да обядваме. После решихме да разгледаме околността. намерихме едно езеро, видяхме интересни неща. Когато дойде време да си ходим, с нежелание тръгнахме към автобуса. За мен този ден беше страхотен!
 Памела, 5.б клас


|

СИП Електронни медии

И още един разказ за ученическото пътуване до Елванген, написан забавно и искрено, който си струва да прочетете.

До сега не бях ходил в чужбина, така че не знаех какво да очаквам. Пътуването с автобуса беше цели 22 часа, голямо пътуване. Когато пристигнахме в град Улм, валеше като из ведро, а аз нямах чадър, нямах качулка, нищо нямах. Въпреки че гарата беше на 200 метра, се измокрих, сякаш бях скачал в басейн с дрехите си. След малко чакане и голямо студуване се качихме на влака за Елванген. Когато слязохме на гарата, ни чакаха много деца, майки, бащи, баби, но повечето не знаеха кого да търсят, тъй като не се познавахме. След като се поразпознахме и нахаресахме, аз се озовах в семейството на Филип. Запознах се с майка му и тя ни качи в една малка черна кола, в която те лесно се събраха, но за мен си беше изпитание. 



|

Ловешка събота за 7.в

сряда, 12 юни 2013 г.



На 8 юни (събота) нашият 7.в клас заедно с класната г-жа Снежка Амзова ходихме на екскурзия до град Ловеч. Пътувахме с влака. Посетихме музея на Васил Левски в квартал "Вароша", качихме се и на ловешката крепост. Времето също беше с нас, въпреки че сутринта заваля лек дъжд. Забавлявахме се много и си създадохме незабравими спомени.
Християна Вачкова, 7.в


 

горд автор
Най-атрактивни бисери са:
 
  • "Яворов много страдал заради едно трагично събитие в живота си - самоубийството на дъщеря си Лора."
  • "Яворов е един от поетите, които си изливат душата върху белите листове."
  • "Яворов в това стихотворение описва българския народ като заточен на един кораб."
  • "Яворов се сбогува със сушата защото е заклещен на един кораб."
  • "Яворов е написал стихотворенията "Арменци, "Евреи" и "Баджанаци"."
  • "Яворов е един от най-изтЪканите творци на българската литература."
  • "Яворов е имал и съпруга, и любовница, но умира твърде млад."
  • "Стихотворението "ЗаДоченици"!"
  • "Стихотворението "Заточеници е интерпретативно съчинение."
  • "В третия стих се казва как ги е продал КМЕТЪТ."
  • "Ако се задълбочим в по-дълбоко в определени творби, може да открием дълбок и тежък аспект."

Учениците описват и лирическия герой:

  • "Героят вижда как Вардар, Дунав и Марица ще греят в гроба му."
  • "Лирическият говорител и неговата дружина обичат всеки стрък и всеки клон от родината."
  • "Лирическият герой ОПЯВА своя роден край, понеже заминава за чужбина."

Има и бисери за това как е представена България:

  • "Всичко, що синее и зеленее - това е България!"
  • "България някога е била силна държава, а сега е като плюнка на картата на света."
  • "Дори и в гроба, Родината пак ще липсва на на заточените."
  • "Човек, изгубил родината си, се превръща в предадено животно."
  • "Без родина човек живее само на повърхността на света."

Учители без мисия

понеделник, 10 юни 2013 г.

Стела Стоянова (в. Стандарт)
    Преди няколко дни разговарях с един млад човек, завърнал се от чужбина, за да прави образователен сайт в България. Такъв, в който уроците, скучни и неразбираеми в учебника, стават ясни благодарение на примери, свързани с живота на детето. Линейните уравнения например били пояснени под формата на сравнение на резултати от футболен мач. Сухата материя "формула-пример-формула-пример", която отблъсква всяко дете от учебника, е показана така, че сайтът вече е регистрирал над 2 милиона влизания. Ако го бях запитала дали иска да стане учител и да преподава по същия този метод в класната стая, предполагам, че щеше да ми отговори "не". Защото да си учител у нас отдавна вече не е мисия. Нещо повече - да си учител вече рядко означава да учиш някого.

 СИП Електронни медии

И тази година нашето училище инициира състезание по публично говорене, което този път се проведе в Ловеч - в читалнята на Регионална библиотека „Проф. Беню Цонев”. В дебата се включиха три ловешки отбора: на СОУ „Св. Климент Охридски” – Ловеч, ГЧЕ „Екзарх Йосиф I” и Клуб „Дебати” от Центъра за работа с доброволци към Регионалната библиотека. Нашият отбор беше в състав Паулина Пенчева и Ива Петкова от 11.а и Стефания Калева от 10.а клас с треньор г-жа Анелия Иванова.

|

Не е виц!... Истина е!

събота, 8 юни 2013 г.

Малкият Иванчо
Семейството на Иванчо е в кухнята. Баща му гледа телевизия, а майка му готви.
Изведнъж Иванчо, който си пише домашните, пита баща си:
- Тате, кажи ми, къде се намират Балканите?
- Не знам, питай майка си, тя подрежда всичко.

След БАЛОВЕТЕ ...

петък, 7 юни 2013 г.

Засмукващият бал
Теодора Димова (в. 24 часа)
“…после трябваше да я придружавам на абитуриентския  бал, въпреки че тя знаеше, че мразя абитуриентските балове, че мразя самите абитуриенти, безвкусието им, невъобразимата им натруфеност, глупавото им самочувствие, още по-глупавото им бибипкане по улиците, кортежите им, крясъците им ме изкарват от нерви, както и грозните им рокли, ужасните им прически, буклите им, блещукащите им обици, тупираните им вежди, лачените им обувки, токчетата им, в които се преплитат краката им, с които изобщо не могат да вървят, също ме изкарват от нерви, цялата тази нелепа приповдигнатост, цялата тази чалга, този кич, който всяка година в края на май започва да се завихря из страната, из всички родители и всички дванайсетокласници, из всички гимназии на България, ме изкарва от нерви, тази вдървена пауновщина, тази папагалска цветност и кресливост ме съсипват, и то в края на май, в края на май, времето, когато цъфтят люляците

За хан Аспарух и чичко Гугъл


Стела Стоянова
(в.Стандарт)
   Едно време, когато някой трябваше да си заслужи тройката, учителят ни по история го "разхождаше" по българските царе и ханове. Знае ли ги отначало до край, получава "среден", не повече. Тази година 85 на сто от децата ще преминат в пети клас, без да знаят кой е основал българската държава. 26 на сто от тях ще продължат да пишат с толкова по-груби грешки, колкото по-труден става материалът в средното училище. 40 на сто от абитуриентите ще вземат диплома, без да са написали и едно изречение за "Заточеници". Или по-лошо - въпреки че са написали как дъщерята на Яворов Лора се е самоубила, а той е имал любовница и е написал "Баджанаци".

Оценките от ДЗИ - майска сесия, 2013 г. може да проверите на следните адреси:
http://zamaturite.bg
ИЛИ
http://rezultati.zamaturite.bg

Резултатите от Националното външно оценяване по български език и математика в 7-и клас и за приемни изпити по Наредба 11 могат да се проверяват на следните адреси:

http://mon7.mon.bg  или http://7klas.mon.bg

Екскурзия преди ваканцията

понеделник, 3 юни 2013 г.


На 1 юни учениците от 1.а, 2.а и 3.б клас отбелязаха Деня на детето и края на учебната година с екскурзия. Класните им ги заведоха в ловешкия зоопарк и на Къкринското ханче. Така и последният организиран училищен ден преди ваканцията им донесе забавление и познание.


|

На сайта си www.mon.bg министерство на образованието публикува следното:

В резултат на публикуваната на страницата ни информация относно 3. задача от националното външно оценяване по български език и литература за 7. клас в Министерството на образованието и науката се получиха редица писма от родители, изразяващи различни становища – част от тях с настояване за анулиране на задачата от изпитния тест, други с искане за присъждане на 2 точки на всички ученици, независимо от посочения отговор, трети в подкрепа на тезата, че изместването в графиката „всъщност няма отношение към правилността на решението” и се надяват да не се стигне „до неправомерно анулиране на 3. задача или до присъждане на допълнителни точки като бонус за несправилите се с нея ученици”, „което би ощетило децата, дали верен отговор”, защото образованието учи не само на точност, но и на „осъзнаване в една по-сложна ситуация”.

В изпълнение на поетия ангажимент след анализ на резултатите на учениците Министерството на образованието и науката да информира обществото за решението си относно възникналата ситуация, бихме искали да подчертаем, че данните от изпитните работи показват, че учениците не са се затруднили или заблудили относно  3. задача. Близо ¾ (74,56 %) от всички седмокласници са избрали отговор б) като верен. Този процент е сред най-високите проценти верни отговори на конкретния тест, като средният процент верни отговори на затворените въпроси е значително по-нисък – 61,60. С по-висок процент верни отговори (в диапазона 80-89%) са само четири задачи, които са традиционно лесни за учениците – свързани с умения за лексикална съчетаемост на думите, с разпознаване на значенията на фразеологични словосъчетания или с проверка на знания за връзката между изучавани автори, творби и жанрове.
Изводът e, че задачата не е създала затруднения на учениците и процентът ученици, дали отговор б) като верен, е достатъчно висок, за да не се предприема анулиране на задачата или присъждане на точки на всички ученици. Това се потвърждава и от резултатите на теста по български език и литература от предходната година – процент, по-висок от 74,56 на верните отговори, е достигнат само на три от всичките 25 затворени въпроса.

И тази година през май за Елванген отпътува група ученици, водена от г-жа Пенка Острева. Създадоха се нови приятелства, случиха се нови срещи с една различна култура. Според оценката на г-жа Острева това, четвърто по ред гостуване, е било и най-успешно. Новината е, че гимназията в Елванген е приела на свой учителски съвет партньорството между нашите две училища да се задълбочи. Това съвпада с развитието на отношенията между двата града - дни по-късно, по време на Методиевите дни, в присъствието на българския държавен глава г-н Росен Плевнелиев, кметовете г-жа Донка Михайлова и г-н Карл Хилзенбек са подписли договор за побратимяване между Троян и Елванген.

Някои от деветокласниците, гостували за седмица в немския град, споделиха какви емоции са изпитали по време на пътуването и какви различия в тамошния начин на живот са усетили. Снимките са на г-жа Веселка Борджукова.

Наталия Илийкова, 9.б: Децата в Германия се забавляват по много различен начин 

Петко Чонов, 9.а: Това, което истински ме впечатли, беше училището

Силвия Койнова, 9.а: Хората там сами пазят околната среда 

Михаела Василева, 9.а: Германците са по-набожни от българите 

Кристиян Стефанов, 9.а: Тичах и си мислех: „Аз съм един сам българин на една голяма немска улица“

|

Омбудсманът на Република България Константин Пенчев уведоми министъра на образованието и науката Анелия Клисарова за проблем, които изисква бързи действия от страна на министерството. 

Във връзка с Националното външно оценяване по български език и литература за 7-ми клас и по-конкретно с потвърдената от предишния министър техническата грешка в трета задача от текста. В писмото си Константин Пенчев подчертава колко важен за децата е този изпит, особено за тези, които са решили да се обучават в елитните училища. В жалби до омбудсмана родители изразяват притеснения, че тази проблемна задача може да повлияе решаващо върху крайния резултат от изпита. Константин Пенчев цитира жалбоподател, който твърди: "Честното и отговорно решение на казуса изисква да не бъде зачетена оценката от задача № 3 или всички ученици да получат максималния брой точки за нея. Само така наистина няма да има ощетени деца". В писмото си до проф. Анелия Клисарова омбудсманът пише, че приема притесненията на родителите за основателни и препоръчва на министъра да обърне необходимото внимание на случая и да предприеме действия в интерес на децата.

Страници в интернет, свързани с Троян и региона




Слушай и гледай on-line в свободния час

Текущи УЧЕБНИЦИ


Кликайте по картинката!

Иновативно училище


Електронен дневник

Вход в e-mail -a


Група на училището

Как да вляза на Student_wifi в училище?

1. Знам кой ми е училищния имейл, примерно ПенчуПенчуф@svetikliment.com.
2. Знам си паролата на училищния имейл.
3. Влизал съм от компютър в залите в час по технологии на училищния си имейл и съм видял и изтрил стандартните поздравителни ТРИ имейла на Гугъл.
4. Отварям си телефона с операционна система на АНДРОИД (не на iPhone) и:
а). Настройки
б). Акаунти
в). Добавяне
г). Google акаунт
д). ПенчПенч@svetikliment.com
е). Паролата ...
... добавя се и излизате от там
5.Избирате пак Настройки, после Wi-Fi и трябва да видите Student_wifi и кликате по него.
6. Какви допълнителни настройки са необходими - гледайте на това филмче (нищо, че е за Teacher_WiFi, то е същото!)

ВИДЕОПОРТАЛ

Видеопортал на училището

Преводач

Безплатен многоезичен ONLINE речник

Учебни ресурси в електронен вид


Националният образователен портал предоставя достъп до учебни ресурси в електронен вид. Той е част от така нареченото Е-обучение.

ТУК можете да намерите всички курсове, които предлага този БЕЗПЛАТЕН портал (по всички предмети).