Иво Георгиев-actualno.com
Националният исторически музей започна тазгодишния археологически сезон с проучване на късноримски обект в южните части на Троян.
Обектът е открит случайно през есента на 2011 година, като големи иманярски изкопи и опасността той да бъде окончателно разрушен, са поводите през пролетта на 2012 г. да се проведат спасителни археологически проучвания в м. "Шамака", под ръководството на доц. д-р Иван Христов.
Късноантичната кула е разположена в най-крайния северозападен ъгъл на платовидното възвишение Шамака – южно от крайпътната станция Ад радицес /от лат. "в полите на планината"/. Мястото е изключително стратегическо, тъй като наблизо минава античен път за Филипополис /Пловдив/ и е имало контрола на стар римски мост, пресичащ днешната река Кнежа. Видимостта от кулата към околните древни обекти е била на места повече от 5 км.
Новопроучената кула е с вътрешни размери: изток - запад - 11,18 м; север - юг – 8, 30 м. Ориентирана е по световните посоки.
Вътрешното лице на кулата е измазано с хоросан, като при оформянето на фугите на камъните са вдълбани причудливи линии от пръстите на майсторите. Входът на кулата е от юг. Кулата е била на два етажа, с височина до 10 метра, като е притежавала стабилна покривна конструкция. Използвани са били масивни греди с дебелина до 0,20 м, гвоздеи и керемиди /имбреци /.